Променят цените в договорите ви за доставка на ток?

Енергийни общности и свободен пазар - пътят към енергийна независимост

Енергийните общности са доброволни обединения на гражданите, малки бизнеси, местни организации и администрацията. Енергийните общности могат да функционират в различна правна форма. Те обединяват членовете си в съвместна инвестиция за изграждане на съвременна технология за производство на енергия от възобновяеми източници с цел задоволяване нуждите им от електроенергия и не само. Заедно членовете на общността инвестират в производството на зелена енергия от фотоволтаични или друг вид системи, заедно я потребяват за собствени нужди, могат да споделят излишъка помежду си и с други консуматори, безвъзмездно или срещу заплащане, или пък да я съхраняват за последващо използване. Основното предимство, което осигурява енергийната общност, е икономията от месечните сметки за отопление и електроенергия. Целта на енергийните общности не е постигането на печалба. Сдружаването, освен основната цел, носи редица социални, екологични и други икономически ползи, тъй като дава възможност за активно гражданско участие в енергийния преход, стимулира екологично чистото производство на енергия и постигането на енергийна ефективност и не на последно място по-значение – разкриват се нови работни места.  

Първите енергийни общности в България се създават по инициатива на общинските администрации. Една от първите е „Изгрей“, създадена през 2022 г. в Белозем. Успоредно се развиват и енергийните общности в Бургас и Габрово.  

Енергийните общности играят ключова роля в енергийния преход и борбата с климатичните промени. Създаването им подпомага децентрализацията на енергийните системи, чрез активното участие на гражданите в производството и управлението на чиста енергия. Чрез използването на възобновяеми източници, като слънчева и вятърна енергия, енергийните общности допринасят за намаляване на зависимостта от изкопаеми горива и като следствие намаляване на въглеродните емисии.  

Структурирането на енергийни общности цели, също така, намаляване на разходите за енергия на местно ниво и стимулиране икономическото развитие чрез създаване на нови работни места, насърчава се сътрудничеството в общността и осъзнаването на енергийните проблеми. Приходите от продажбата на излишна енергия могат да бъдат реинвестирани в проекти за местно развитие – например за подобряване на инфраструктурата, екологични инициативи или образователни програми. 

В контекста на либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители, енергийните общности са другия механизъм, чрез който се стига до трансформация на енергийния сектор в България. Либерализацията предоставя възможност на домакинствата да избират доставчици и да се възползват от конкурентни цени, което създава предпоставки за развитие на енергийни общности. Тези общности могат да играят ключова роля в осигуряването на достъпна и устойчива енергия, като същевременно насърчават местната икономика и социална ангажираност. 

Предизвикателствата, които стоят пред обществото и най-вече пред държавните органи за ефективното разрастване и устойчиво съществуване на енергийни общности са в три посоки: 

  • Необходимост от законово доурегулиране - въпреки европейската подкрепа, в България липсват ясни и детайлни правила, регулации и стимули за развитие на енергийни общности; 

  • Финансови бариери - началните инвестиции за изграждане на инфраструктура могат да бъдат значителни, което затруднява достъпа на по-малки общности; 

  • Технически трудности - липсата на инвестиции от страна на мрежовите оператори в интелигентни системи за измерване и софтуер, както и експертни знания и технологии може да ограничи ефективността на проектите.  

Либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители и развитието на енергийните общности са взаимосвързани процеси, които имат потенциала да трансформират енергийния сектор в България.  

Либерализацията на пазара на електроенергия за домакинствата тепърва предстои, така че темата за енергийните общности е тема с продължение. Предстои също така да разберем ще изиграят ли енергийните общности в този процес отредената им роля.  

Енергийният преход е сложен, но необходим, и трябва да търсим най-добрите решения за устойчиво бъдеще.